Výstava o Hranickém krasu
Co víme o krajině, ve které žijeme? Bylo již vše objeveno? Hranická propast, území uprostřed podrobně prozkoumané střední Evropy, nám dokazuje, že naše poznání má stále hranice. Zdejší křehká krasová krajina je i po letech zkoumání stále opředena tajemstvím. Neznámá hloubka propasti je jen jednou z nezodpovězených otázek. Stále hledáme odpovědi na další neznámé – jaký je původ a stáří vody v krasovém systému, jak jsou propojeny povrchové a podzemní vody, kde dochází k vsakování povrchových vod potřebných pro tvorbu kyselek, jsou tyto citlivé podzemní vody ohroženy stále intenzivnější činností člověka na povrchu, jak se krasová krajina vyrovná se změnou klimatu a změní se v této souvislosti kvalita života místních obyvatel? A kde vlastně Hranický kras končí a začíná? Pro rozluštění těchto klíčových otázek je nutné postupovat krok po kroku. Výzkum zdejší krajiny je jako dobrodružná hra – rozluštění jedné neznámé dává indicie pro objasnění dalších otázek.
Výstava Hranice poznání je pozvánkou k objevování a učení se z těchto nových souvislostí, zároveň také vyzdvihuje křehkou rovnováhu mezi lidskou činností a přírodními systémy a upozorňuje na důležitost ochrany hodnot krasové krajiny v kontextu udržitelného rozvoje území.
Cílem výstavy je přiblížit široké veřejnosti i odborníkům výsledky tohoto výzkumu s důrazem na srozumitelnost a názornost prezentovaných informací. Výstava je strukturována do šesti kapitol, které reflektují různé aspekty Hranického krasu, jako je geologie, hydrologie, pedologie, speleologie, sociologie a krajina.
Každá kapitola nabízí hlubší vhled do vztahu mezi přírodními vědami a společenskými disciplínami, které se prolínají v životním prostředí člověka. Kromě textových informací jsou k dispozici i animované projekce geologického vývoje a vývoje krajiny a fyzický model Hranické propasti.
Výstava „Hranice poznání“ je aktuálně k vidění v atriu 1.NP budovy Z (fakulta FRRMS)